Home Intro

Bine aţi venit acum la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan