RO Version »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

Nu uita că ești Român – Concert de colinde românești

“Nu uita că ești Român” – Concert de colinde românești – va avea loc pe 8 Decembrie la St John’s Cultural Centre (10611 110 Ave NW, Edmonton).

Ușile se deschid la 4:30pm și concertul va începe la 5:00pm.

Nicolae și Ioan Furdui-Iancu vor fi acompaniați de ansamblul Craiul Nou din Alba Iulia.

Biletele se pot cumpara la ușă sau prin Monica’s Hair Design (7808936154), Andra Szabo (7809040390), Maria Bob (7809040275).

Apăsați aici pentru poster.

Serbarea Mustului

Serbarea Mustului din anul acesta se va ține în data de 28 septembrie la Centrul Românesc.
Acesta este un eveniment de strângere de fonduri.
Adresăm o invitație călduroasă tuturor membrilor și sprijinitorilor noștri să participe la acest eveniment!
Biletele sunt $60/adulți și $15/copii (7-14 ani).
Contactați pe dna. Mariana Diaconu la 780-473-6711 sau 780-660-4748 (texting only).
Vă mulțumim pentru ajutor!

Aniversare Mihai Eminescu

Cu prilejul aniversării a 130 ani de la trecerea în veșnicie a lui Mihai Eminescu (15 iunie 1889), duminică, 16 iunie, va avea loc un program special în memoria poetului nostru național,
în timpul Agapei duminicale. O coroană de flori va fi depusă la statuia poetului din curtea bisericii.

PROGRAMUL PENTRU WEEKEND-UL DE HRAM

Sâmbătă 25 mai
Simposion: Slujitori și apărători ai credinței și valorilor neamului românesc
– 9:30am: V. Rev. Fr. Mircea Panciuk: Iustin Moisescu, Patriarhul României.
– 11:00am: V. Rev. Fr. George Bazgan: Biserica Ortodoxă – sufletul satului românesc.
– 1:30pm: Mrs. Veronica Ciocan: Familia creștină în contextul societății contemporane progresiste.
– 6:00pm: Vecernia.
Duminică 26 mai
– 8:30am: Utrenia.
– 9:30am: Sfințirea vitraliilor.
– 10:00am: Liturghia Arhierească.
– 12:30pm: Parastas pentru Ctitorii bisericii.
– 1:15pm: Masa oficială pentru Hram.

Hramul Bisericii 26 Mai 2019

Hramul bisericii se va sărbători pe 26 mai 2019, în prezența ÎPS Mitropolit Nicolae și PS Episcop Ioan Casian. Cu această ocazie, vitraliile vor fi sfințite și biserica noastră va fi ridicată la rangul de Catedrală.

Pentru bilete ($75.00/persoană), contactați pe Luminița Ștefănescu la nr. telefon 780-298-2182.
No refunds după 12 Mai.
Numărul de locuri este limitat.

Program de Duminică:
Utrenia: 9:00am - Sfânta Liturghie: 10:00am