RO Version »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

Aniversare Mihai Eminescu

Cu prilejul aniversării a 130 ani de la trecerea în veșnicie a lui Mihai Eminescu (15 iunie 1889), duminică, 16 iunie, va avea loc un program special în memoria poetului nostru național,
în timpul Agapei duminicale. O coroană de flori va fi depusă la statuia poetului din curtea bisericii.

PROGRAMUL PENTRU WEEKEND-UL DE HRAM

Sâmbătă 25 mai
Simposion: Slujitori și apărători ai credinței și valorilor neamului românesc
– 9:30am: V. Rev. Fr. Mircea Panciuk: Iustin Moisescu, Patriarhul României.
– 11:00am: V. Rev. Fr. George Bazgan: Biserica Ortodoxă – sufletul satului românesc.
– 1:30pm: Mrs. Veronica Ciocan: Familia creștină în contextul societății contemporane progresiste.
– 6:00pm: Vecernia.
Duminică 26 mai
– 8:30am: Utrenia.
– 9:30am: Sfințirea vitraliilor.
– 10:00am: Liturghia Arhierească.
– 12:30pm: Parastas pentru Ctitorii bisericii.
– 1:15pm: Masa oficială pentru Hram.

Hramul Bisericii 26 Mai 2019

Hramul bisericii se va sărbători pe 26 mai 2019, în prezența ÎPS Mitropolit Nicolae și PS Episcop Ioan Casian. Cu această ocazie, vitraliile vor fi sfințite și biserica noastră va fi ridicată la rangul de Catedrală.

Pentru bilete ($75.00/persoană), contactați pe Luminița Ștefănescu la nr. telefon 780-298-2182.
No refunds după 12 Mai.
Numărul de locuri este limitat.

PASTORALĂ LA PRAZNICUL ÎNVIERII DOMNULUI 2019

Apăsați aici pentru Pastorală.

PROGRAMUL PENTRU SĂPTĂMÂNA MARE ŞI PAŞTI

DUMINICA FLORIILOR – 21 Aprilie 2019
Binecuvântarea stâlpărilor, Sf. Liturghie – 10:00 AM
SFÂNTA LUNI
Denia pentru Marţi – 7:00 PM
SFÂNTA MARŢI
Denia pentru Miercuri – 7:00 PM
SFÂNTA MIERCURI
Taina Sfântului Maslu – 7:00 PM
SFÂNTA JOI
Liturghia Sf. Vasile cel Mare – 10:00 AM
Denia Sf. Patimi (12 evanghelii) – 7:00 PM
VINEREA MARE
Vecernia cu scoaterea Sf. Epitaf – 3:00 PM
Denia Prohodului Domnului – 7:00 PM
SÂMBĂTA MARE
Liturghia Sf. Vasile cel Mare – 10:00 AM.
SFÂNTA ÎNVIERE (PAŞTILE)
Slujba Învierii şi Sf. Liturghie – 12:00 noaptea
Sfinţirea coşurilor de Paşti – 3:00 AM
După sfinţirea coşurilor va avea loc Agapa tradiţională de Paşti, în sala mare.
DUMINICA PAȘTILOR
Vecernia (a II-a Înviere) – 1:00 PM