RO Version »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

Slujba transmisă pe Internet

Informăm pe toți membrii parohiei noastre că pentru următoarele săptămâni, slujbele se vor transmite în direct pe canalul YouTube al bisericii noastre la orele stabilite (sâmbata la 5:00pm și duminica la 10:00am). Ora de transmitere este ora locală din Edmonton (MST). Pentru altă oră locală folosiți acest website.

Apăsați aici pentru canalul YouTube de unde se transmite slujba în direct (LIVE NOW) sau cele înregistrate. Notă: LIVE NOW apare numai dacă este transmisiune în direct.

PROGRAMUL PENTRU SĂPTĂMÂNA MARE ŞI PAŞTI (actualizat)

DUMINICA FLORIILOR – 12 Aprilie 2020
Binecuvântarea stâlpărilor, Sf. Liturghie – 10:00 AM
SFÂNTA LUNI
Denia pentru Marţi – 6:00 PM
SFÂNTA MARŢI
Denia pentru Miercuri – 6:00 PM
SFÂNTA MIERCURI
Denia pentru Joi – 6:00 PM
SFÂNTA JOI
Liturghia Sf. Vasile cel Mare – 10:00 AM
Denia Sf. Patimi (12 evanghelii) – 6:00 PM
VINEREA MARE
Vecernia cu scoaterea Sf. Epitaf – 3:00 PM
Denia Prohodului Domnului – 6:00 PM
SÂMBĂTA MARE
Liturghia Sf. Vasile cel Mare – 10:00 AM.
SFÂNTA ÎNVIERE (PAŞTILE)
Slujba Învierii şi Sf. Liturghie – 12:00 noaptea
LUNEA LUMINATĂ
MARȚEA LUMINATĂ
VINEREA LUMINATĂ

PASTORALĂ LA PRAZNICUL ÎNVIERII DOMNULUI 2020

Apăsați aici pentru Pastorala P.S.Episcop Ioan Casian.

Mesaj de Sezon

Apăsați aici pentru pentru mesajul Pr. George Bazgan.

Îndrumări pastorale pe timpul stării de urgență sanitară

Apăsați aici pentru mesajul PS Episcop Ioan Casian.

ANUNȚ SPECIAL

Datorită pandemiei cauzată de coronavirus și, în conformitate cu îndrumările Ierarhilor noștri, aducem la cunoștința membrilor noștri următoarele:
1. Sf. Liturghie duminicală nu mai are un caracter public (pentru o perioadă nedeterminată). La Sf. Liturghie vor participa doar slujitorii Sf. Altar, cântărețul și cei care ajută la bunul mers al serviciului divin.
2. Agapele duminicale sunt suspendate în mod nedeterminat.
3. Clasele de Școala Duminicală se suspendă.
4. Celelalte servicii din timpul săptămânii se suspendă, cu excepția Vecerniei de sâmbătă seara (ora 5:00pm), special pentru cei care se spovedesc.
5. Vă rugăm, totodată, să respectați recomandările experților din domeniul sanitar, precum: stați acasă dacă nu vă simțiți bine, spălați-vă mâinile, păstrați distanța dintre persoane, etc.

Nu uitați să citiți Buletinul electronic săptămânal, care este trimis joi seara la ora 6:00pm, pentru detalii și anunțuri de ultima oră.
Cerem scuze pentru inconveniență și vă mulțumim pentru înțelegere!
Fie ca Bunul Dumnezeu să ne țină pe toți sănătoși!

Program de Duminică:
Utrenia: 9:00am - Sfânta Liturghie: 10:00am