Biserica Edmonton – RO »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

Serbarea Mustului 2018

Serbarea Mustului din anul acesta se va ține în data de 29 septembrie 2018, la Centrul Românesc.
Acesta este un eveniment de strângere de fonduri.
Adresăm o invitație călduroasă tuturor membrilor și sprijinitorilor noștri să participe la acest eveniment!

Biletele sunt $60/adulți și $15/copii (7-14 ani).

Contactați pe Mariana Diaconu la nr. telefon 780-473-6711 sau 780-660-4748 (texting only).

Veniţi cu familia şi prietenii pentru o petrecere de neuitat!

Apăsați aici pentru detalii.

NOUL AN DE ȘCOALĂ PAROHIALĂ

Noul an de Școală Parohială începe la 16 septembrie 2018.
După Sf. Liturghie, va avea loc o slujbă specială pentru copii și profesoare.

Programul este structurat pe trei grupe:
- Grupa A: 4-7 ani, prof. Gabriela Luca Dămian
- Grupa B: 8-12 ani, prof. Veronica Ciocan
- Grupa C: 13-18 ani, prof. Ileana Gavriș.

Toți copiii sunt invitați să participle, iar părinții sunt rugați să-și înscrie copiii cu profesoara de la grupa corespunzătoare.

CENTENARUL UNIRII ROMÂNIEI DE LA 1918

Dragi Prieteni,
Cu prilejul Centenarului Unirii României de la 1918 (România Mare) și al împlinirii a 120 ani de Prezență Românească în Alberta (1898), parohia noastră organizează,

SÂMBĂTĂ 19 MAI, 2018
Simpozionul: Centenarul Plinătății Sufletului Românesc – Credință, Istorie și Cultură.

PROGRAMUL
16:00 – Vecernia (P.S. Episcop Ioan Casian).
Simpozion
17:15 – P.S. Episcop Ioan Casian, Cuvânt de deschidere.
17:30 – Prof. Univ. Dr. Eduard Baidaus (University of Alberta), Făurirea României Mari în 1918:
            Istorie, Geopolitică, Actualitate.
18:00 – Matei Sasu (student, University of Alberta), Credință și Unire.
18:30 – Moment poetic (Copiii de la Școala Duminicală).
Pauză: cafea, gustări.
19:00 – Pr. George Bazgan, 120 de Ani de Prezență Românească în Alberta.
19:20 – George Moss, Primii Pionieri Români în Alberta (Film documentar):
20:00 – Svetlana Manic, Mesaj din partea Românilor din Basarabia.
            Semnarea Declarației de Unire cu România.

Apăsați aici pentru poster.

HRAMUL BISERICII

Duminică, 20 mai 2018, vom sărbători Hramul bisericii noastre și 70 de ani de la înființarea parohiei (1948). În program:
– 10:00 AM: SF. LITURGHIE ARHIEREASCĂ.
– 11:45 AM: Parastasul pentru ctitorii bisericii.
– 12:30 PM: MASA FESTIVĂ.
– 13:30: Program Cultural Special (Corul de bărbați).
Biletele: $40/adulți. Copiii până la 14 ani, gratis.
Contactați pe Mariana Diaconu la 780-473-6711 sau 780-660-4748 (doar texting).
VĂ AȘTEPTĂM CU DRAG!

PROHOD LA BOIAN

Duminică, 6 mai, suntem toți invitați să participăm la Sf. Liturghie și sfințirea mormintelor (Prohod) la Biserica mamă, Sf.Maria din Boian.
ADUCEȚI CEVA DE MÂNCARE PENTRU AGAPĂ!
Mulțumim!

Program de Duminică: