RO Version »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

SLUJBELE SPECIALE DIN POSTUL MARE

– Joi la 7:00 PM: Studiu Biblic.
– Vineri la 7:00 PM: ACATISTUL MAICII DOMNULUI.
– Sâmbăta la 5:00 PM: VECERNIA.
După fiecare din aceste slujbe va urma Spovedania.

Masă de Perogy

O masă de Perogy va fi organizată de Societatea Doamnelor, la Centrul Românesc, în data de 8 martie 2019 între orele 16:30-19:30.

Balul Mărțișorului

Pe 2 martie 2019 va avea loc Balul Mărțișorului, la Centrul Românesc.
Pentru bilete ($40/adulți și $10/copii între 7-14 ani) contactați pe Mariana Diaconu la nr. telefon 780-473-6711 sau numai text la: 780-660-4748.

ADUNAREA GENERALĂ ANUALĂ

Adunarea Generală Anuală este programată pentru duminică, 3 februarie 2019, după Sf. Liturghie.
Pe Agendă:
– Rapoarte financiare şi de la alte comitete.
– Alegerea Consiliului Parohial.
– Alegerea delegaților la Congresul Eparhial.
– Alegerea delegaților la Adunarea Protopopească.

Cei cu membria la zi vor avea drept de vot.
Toţi sunt bineveniţi.

VĂ RUGĂM SĂ PARTICIPAȚI!

SFINȚIREA CASELOR

În ziua de 6 ianuarie sărbătorim Botezul Domnului (Boboteaza). După Sfânta Liturghie va avea loc Sfinţirea Mare a Apei, după care părintele va începe sfinţirea caselor.
Cei interesaţi sunt rugaţi să se înscrie pe lista de la biserică sau să sune la părintele George la 780-473-0029 pentru programare.

Program de Duminică:
Utrenia: 9:00am - Sfânta Liturghie: 10:00am