Biserica Edmonton – RO »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

Serbarea Mustului

Serbarea Mustului din anul acesta se va ține în data de 30 septembrie 2017, la Centrul Românesc.
Acesta este un eveniment se strângere de fonduri.
Adresăm o invitație călduroasă tuturor membrilor și sprijinitorilor noștri să participe la acest eveniment!

Biletele: adulţi/ $50 și copii (7-14 ani)/ $15, sunt disponibile de la:
- Mariana Diaconu: 780-473-6711 sau 780-660-4748 (numai text).
- Luminița Ștefănescu: 780-424-2437.

Veniţi cu familia şi prietenii pentru o petrecere de neuitat!

Apăsați aici pentru detalii.

Evenimentele acestei săptămâni

- Vineri, 19 mai, la ora 19:00: Taina Sfântului Maslu.
– Sâmbătă, 20 mai, la ora 11:00: Întâlnire cu P.S. Episcop Ioan Casian.
– Sâmbătă, 20 mai, la ora 18:00: Vecernia Hramului bisericii.

HRAMUL BISERICII

Duminică, 21 mai 2017, sărbătorim Hramul parohiei noastre
(45 de ani de la sfințirea bisericii).

În program:
10:00 AM: SF. LITURGHIE ARHIEREASCĂ, cu participarea P.S. IOAN CASIAN.
11:45 AM: Parastasul pentru ctitorii bisericii.
12:30 PM: MASA FESTIVĂ.

Biletele: $25/adulți și $10/copii (7-14).
Contactați pe Mariana Diaconu la 780-473-6711.
VĂ AȘTEPTĂM CU DRAG!

PROHOD LA BOIAN

Duminică, 14 mai, suntem toți invitați să participăm la Sf. Liturghie arhierească, cu participarea P.S. IOAN CASIAN, și sfințirea mormintelor (Prohod) la Biserica mamă, Sf. Maria din Boian.
ADUCEȚI CEVA DE MÂNCARE PENTRU AGAPĂ!
Mulțumim!

PASTORALĂ LA PRAZNICUL ÎNVIERII DOMNULUI 2017

Apăsați aici pentru Pastorală.

Program de Duminică:
Utrenia: 9:00am - Sfânta Liturghie: 10:00am