Biserica Edmonton – RO »
* Dacă aceasta este prima dată când vizitaţi site-ul nostru, vă rugăm să aşteptaţi câteva minute, până se încarcă filmul. *

Bine aţi venit la website-ul Bisericii Ortodoxe Române din Edmonton, Sfinţii Constantin şi Elena!

Prezenţa românilor în Alberta are o vechime de peste 100 de ani. A început cu venirea primilor Pionieri români din Boian, Bucovina în 1898, care s-au aşezat la 100 km nord-est de Edmonton, într-un loc pe care l-au numit Boian. După numai câţiva ani de la sosirea lor, în 1905, au sfinţit noua lor biserică, Sfânta Maria din Boian.

Cincizeci de ani mai târziu, descendenţii lor au întemeiat parohia ortodoxă română Sfinţii Constantin şi Elena din Edmonton. Biserica a fost sfinţită la 21 mai, 1972.

Parohia noastră este sub omoforul ÎPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, cu sediul la Chicago, Illinois, USA, care este în comuniune canonică cu Patriarhia Ortodoxă Română.

Sperăm că veţi găsi timpul necesar să aflaţi mai multe despre noi prin vizitarea întregului nostru site.

Vă mulţumim pentru că ne-aţi vizitat şi vă aşteptăm să reveniţi din când în când, întrucât vom actualiza site-ul nostru în mod constant!

În numele Consiliului Parohial,

Pr. George Bazgan

Vânzare de prăjituri

În zilele de 15-16 decembrie, Societatea Doamnelor va organiza o vânzare de prăjituri.
Toate doamnele parohiei noastre sunt rugate să aducă prăjiturile joi 14 decembrie, între orele 17:00-19:00.
Mulțumim tuturor!

Primiți colindătorii?

Copiii de la Școala Parohială vor continua și anul acesta tradiția străveche a colindatului.
Așadar, în seara de 24 decembrie, grupurile de colindători vor merge pe la casele românilor care doresc să fie colindați.
Cei care doriți, înscrieți-vă pe lista de la lumânări, iar pentru detalii sunați la doamna Veronica Ciocan, la nr. telefon 780-964-7427.

REVELION 2018

Doriți să petreceți Revelionul 2018 la Centrul Românesc, într-o atmosferă tradițional românească?
Contactați pe Mariana Diaconu: 780-473-6711 sau 780-660-4748 (texting only) pentru bilete ($100/adulți și $20/copii 7-14 ani) și alte detalii!
Numărul de locuri este limitat la 130.

SERBAREA DE CRĂCIUN

Serbarea anuală de Crăciun va avea loc anul acesta pe 17 decembrie, după Sf. Liturghie și obișnuita agapă duminicală (Pot-luck).
Copiii de la Școala Parohială și copiii de la grupul de dansuri al Societății Româno-Canadiene vor prezenta concertul de Crăciun, după care își va face apariția Moș Crăciun cu desaga de daruri.
Toți copiii sunt bineveniți!

COZONACI PENTRU CRĂCIUN

Cei care sunt interesați să cumpere cozonaci pentru Crăciun, sunt rugați să sune la Psa. Maria (780-473-0029) pentru comandă, până la 10 decembrie!

Slujbe Speciale în Postul Crăciunului

În perioada postului Crăciunului, vom oficia Acatistul, vinerea, la orele 19:00 și Vecernia în fiecare sâmbătă, la orele 17:00.
După Vecernie va urma Spovedania pentru cei care vor să se pregătească pentru Sf. Împărtășanie.

Serbarea Mustului

Serbarea Mustului din anul acesta se va ține în data de 30 septembrie 2017, la Centrul Românesc.
Acesta este un eveniment se strângere de fonduri.
Adresăm o invitație călduroasă tuturor membrilor și sprijinitorilor noștri să participe la acest eveniment!

Biletele: adulţi/ $50 și copii (7-14 ani)/ $15, sunt disponibile de la:
- Mariana Diaconu: 780-473-6711 sau 780-660-4748 (numai text).
- Luminița Ștefănescu: 780-424-2437.

Veniţi cu familia şi prietenii pentru o petrecere de neuitat!

Apăsați aici pentru detalii.

Program de Duminică:
Utrenia: 9:00am - Sfânta Liturghie: 10:00am