Page : 1 2 3

Romanian Orthodox Archdiocese in the Americas

Arhiepiscopia Ortodoxe Română din cele două Americi (www.romarch.org) a fost înfiinţată ca Episcopie după aprobarea Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române in 1935.

La Congresul bisericesc ţinut la Detroit, Michigan, în perioada 25-28 aprilie 1929, preoţii şi reprezentanţii parohiilor ortodoxe române din SUA şi Canada au hotărât să înfiinţeze o Episcopie Misionară sub jurisdicţia canonică a Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Decizia a fost prezentată Patriarhului Miron (Cristea) al Bisericii Ortodoxe Române, care, a aprobat-o prin decretul nr. 10219 din data de 1 noiembrie 1930. Patriarhul a însărcinat o comisie interimară cu organizarea Episcopiei până la alegerea unui episcop de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

La Congresul bisericesc ţinut la 30 octombrie 1932, s-a formulat primul Statut al Episcopiei. Acest statut a fost ratificat de către Sf. Sinod la 15 iunie 1933 şi a fost promulgat oficial la 8 mai 1934.

Totuşi, data reală de înfiinţare a episcopiei, potrivit regulilor canonice ale Bisericii Ortodoxe, trebuie considerată cea a alegerii canonice, a hirotoniei şi instalării primului episcop de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Române Misionare din America şi Canada a fost Policarp Moruşca. Episcopul Policarp s-a născut la 20 martie 1883 la Cristeşti, Alba. În 1925 a intrat în viaţa monahală şi a fost ales stareţul mănăstirii Hodoş-Bodrog, din părţile Aradului. La recomandarea delegaţiei parohiilor ortodoxe române din America şi Canada, Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa din 26 ianuarie 1935, a aprobat ridicarea sa la rangul de Episcop. El a fost hirotonit la 24 martie 1935, iar la 25 martie, la sărbătoarea de Bunavestire, a fost investit de către Patriarhul Miron al României ca Episcop Canonic la parohiilor române din America şi Canada. El a sosit în Detroit la 3 iulie 1935 şi a fost instalat la 4 iulie 1935, în catedrala ortodoxă română Sf. Gheorghe din Detroit, Michigan, ca Episcop al Episcopiei Române Ortodoxe Misionare din America şi Canada. Vrednicul de amintire episcopul Policarp s-a întors în România în 1939 şi nu a mai revenit în Statele Unite ale Americii.

În absenţa sa, el a lăsat partea spirituală a episcopiei în grija Arhiepiscopiei Ortodoxe Greceşti din America de Nord, iar administraţia în grija Consiliului Episcopesc, condus de Preotul Simion Mihălţean, în calitate de Vicar al Episcopiei.

Page : 1 2 3