Membrie (Cotizatie)

Ce înseamnă să fii membru al Bisericii?

Una dintre primele întrebări pe care o pune o persoană nouă care vine la Biserică este: „Ce înseamnă şi cum devin membru?” Răspunsul prompt la această întrebare este: „Crede şi te botează” (Fapte II, 38). Credinţa noastră în Domnul Iisus Hristos, Botezul nostru în numele Sfintei Treimi, pecetea Darului Duhului Sfânt cu care suntem însemnaţi prin ungerea cu Sfântul Mir, – în felul acesta devenim membri ai Bisericii.

Cei mai mulţi dintre noi am fost botezaţi în Biserica Ortodoxă când eram mici, prin credinţa părinţilor şi naşilor noştri, părinţii spirituali. Unii, din anumite motive, nu au fost botezaţi când erau mici. Acesta a fost cazul în Biserica primară când botezul adulţilor era foarte comun şi care devine tot mai comun astăzi. Alţii au fost botezaţi în alte biserici creştine. Dacă nu ai fost botezat, primul pas spre a deveni membru este să te familiarizezi cu credinţa creştină şi apoi să te botezi. Dacă ai fost botezat cu apă în numele Sfintei Treimi într-o altă biserică, atunci trebuie să fii primit în Biserica Ortodoxă prin ungerea cu Sfântul Mir. Prin apă şi prin Duh (Ioan III, 5) devenim membri ai Trupului lui Hristos (I Cor. XII, 27). Dacă doreşti să devii membru dar nu ai fost botezat şi uns cu Sf. Mir în Biserica Ortodoxă, este bine să vorbeşti cu preotul.

Primul semn al membriei noastre este participarea la Sfânta Liturghie şi împărtăşirea cu Sfintele Taine. Incă de la începutul Creştinismului, membrii Trupului Tainic al lui Hristos (Biserica), se adunau în fiecare duminică să participe la Sfânta Liturghie. Trebuie să reţinem că adunându-ne să participăm la Sfânta Liturghie reprezintă o mărturie puternică pentru cei din jurul nostru.

Membria în Biserică poartă cu sine responsabilităţi serioase. Dumnezeu ne oferă acest mare har şi noi trebuie să răspundem. Acest lucru îl facem în diferite feluri. Legătura cu Dumnezeu o menţinem prin rugăciunea zilnică şi Sfintele Taine. Ne hrănim sufletul cu citirea Sfintei Scripturi şi alte lecturi duhovniceşti. Ne întărim caracterul iubindu-i pe cei din jurul nostru, inclusiv pe duşmanii noştri. Ne arătăm copii credincioşi ai Tatălui Ceresc ajutându-i pe cei la necaz şi împărtăşind cu alţii din cele cu care Dumnezeu ne-a binecuvântat. Pe scurt, trebuie să păstrăm în inimile noastre cuvintele Domnului care ne-a spus: „Voi sunteţi lumina lumii;…Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor încât ei, văzând faptele voastre cele bune, să-L mărească pe Tatăl vostru din ceruri” (Matei V, 14-16).

În centrul vieţii noastre în Hristos este Biserica însăşi. Biserica nu este o simplă organizaţie oarecare, ci o instituţie divino-umană.

Ca instituţie divină, Biserica este darul lui Dumnezeu pentru lume. În şi prin Biserică suntem hrăniţi în calitate de creştini.

Ca instituţie umană, Biserica a fost întreţinută de credincioşi vreme de peste două mii de ani. Acum este responsabilitatea noastră să păstrăm şi să întărim această comoară, pentru noi şi pentru generaţiile viitoare. Unul dintre modurile prin care facem aceasta este sprijinirea lucrării Bisericii. De asemenea, facem aceasta oferind în mod voluntar timpul nostru, darurile cu care am fost înzestraţi, precum şi prin darurile financiare. Toate acestea sunt importante.

Biserica nu primeşte absolut nici un fel de ajutor financiar din partea guvernului canadian sau român.

Biserica are nevoie de persoane care să fie membri în Consiliul Parohial şi alte comitete, să ajute la programul de Şcoală Duminicală, ca să menţionăm numai câteva. De asemenea, Biserica are nevoie de fonduri cu care să funcţioneze şi să-şi continue lucrarea Ei în lume. În acest scop, Adunarea Generală Anuală din februarie 2015 a hotărât ca membria pentru fiecare adult să fie $150 pe an. Din această sumă, parohia trimite $35 la Arhiepiscopie, pentru întreţinerea Centrului Eparhial.

Întrucât această contribuţie nu acoperă nici pe departe cheltuielile bisericii, facem un apel ca fiecare familie, pe lângă membria anuală, să facă un angajament financiar de $5 pe săptămână. Desigur că unii pot să contribuie mai mult. „Să dea fiecare aşa cum socoteşte el cu inima, nu cu părere de rău sau de silă” (II Cor. IX, 7). Vă rugăm să descărcaţi şi să printaţi, sau să luaţi de la biserică un formular de ANGAJAMENT FINANCIAR ANUAL, să-l completaţi şi să-l aduceţi înapoi.

Membria și donațiile se pot face de asemenea online, de pe pagina principală a website-ului bisericii noastre, www.bisericaedmonton.org, cu ajutorul serviciului PayPal. Acesta este un standard de tranzacții pe Internet, asemănător cu cel folosit de bănci.

Biserica şi Centrul Românesc din Edmonton au fost ctitorite de către fiii Pionierilor Români de la Boian cu credinţă nestrămutată, efort suţinut şi mari sacrificii financiare. Este acum rândul nostru să contribuim cu o parte din binecuvântarile primite de la Dumnezeu, pentru a transmite generaţiilor viitoare această moştenire de neegalată valoare: Biserica lui Hristos, Casa mântuirii noastre!

Bunul Dumnezeu să răsplătească însutit dragostea şi jertfa fiecăruia!