Page : 1 2 3

În 1950, Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prin decizia din 4 noiembrie 1950 şi în conformitate cu Art. 6 al Statutului Episcopiei şi cu canoanele Bisericii Ortodoxe, a ridicat pe P.C. Preot Andrei Moldovanu, preot la biserica ortodoxă română Întâmpinarea Domnului din Akron, Ohio, la rangul de Episcop. El a intrat în cinul monahal la 5 noiembrie 1950 la mănăstirea Neamţ. A fost hirotonit Episcop în catedrala Sfânta Treime din Sibiu, România, la 12 noiembrie 1950, de către Mitropolitul Nicolae Bălan al Sibiului, Episcopul Andrei Magieru al Aradului, Episcopul Nicolae Colan al Clujului, Episcopul Teoctist Botoşăneanul şi Episcopul Antim Târgovişteanul, Vicari Patriarhali.

El a fost investit de Patriarhul Justinian al Bisericii Ortodoxe Române în Catedrala Patriarhală din Bucureşti la 9 noiembrie 1950 şi desemnat succesorul Episcopului Policarp, drept conducătorul spiritual al Episcopiei Ortodoxe Române Misionare din America şi Canada.

La sosirea sa în SUA, unii preoţi şi reprezentanţi mireni ai parohiilor au fost nemulţumiţi cu alegerea lui şi au convocat un Congres special la Chicago, în 1951. Aici, ei au rupt legătura canonică a parohiilor lor cu Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române şi au organizat un episcopat independent, fără nici o legătură cu nici un Sinod. Au ales un nume nou pentru dioceza lor, Episcopia Ortodoxă Română a Americii şi au ales pe un teolog mirean, Viorel Trifa, ca Episcop Vicar al Episcopiei. El a fost hirotonit de către trei episcopi ai Bisericii Ortodoxe Ucrainiene din SUA, ca episcopul Valerian D. Trifa. Întrucât episcopii ucrainieni care l-au hirotonit nu erau ei înşişi hirotoniţi canonic, hirotonia episcopului Valerian a fost necanonică şi în consecinţă, Tainele săvârşite de el în această perioadă (nouă ani) nu au fost valide. (Un episcop trebuie să fie hirotonit de cel puţin trei episcopi cu hirotonie canonică pentru ca noul episcop să aibă Succesiune Apostolică).

În 1960, episcopul Valerian şi Episcopia sa au intrat sub Mitropolia Ortodoxă Rusă, numită mai târziu Biserica Ortodoxă a Americii (OCA), al cărei prim conducător a fost Mitropolitul rus Theodosius. Episcopul Valerian a fost hirotonit din nou (de data aceasta canonic), întru Episcop, cu titlul de “Episcop de Detroit şi Michigan.” În 1970, Episcopul Valerian a fost ridicat la rangul de Arhiepiscop. Această Episcopie Română este acum sub conducerea Arhiepiscopului Nathaniel şi continuă să fie sub jurisdicţia OCA.

După moartea Episcopului Andrei Moldovan, Episcopia Ortodoxă Română Misionară a ţinut un Congres special la 23 aprilie 1966 în Detroit, Michigan, şi a ales pe P. C. Arhimandrit Victorin (Ursache) ca Episcop. Alegerea a fost aprobată la 7 iunie 1966 de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române şi, cu binecuvântarea şi aprobarea Patriarhului Ecumenic Atenagoras al Constantinopolului şi a Patriarhului Justinian al României, a fost hirotonit întru Episcop la 7 august 1966 în Catedrala ortodoxă română Sf. Gheorghe din Windsor, Ontario, de către Arhiepiscopul Iakovos, Primatul Bisericii Ortodoxe Greceşti din America de Nord şi de Sud, Episcopul Epifanie al Filadelfiei (Iordania) şi Arhiepiscopul Aristovulos de Kyriakoupolis, ambii aparţinând de Patriarhia Ortodoxă din Ierusalim. Înscăunarea oficială a Episcopului Victorin a avut loc în Catedrala ortodoxă română Sf. Treime din Detroit, Michigan, la 21 august 1966. Mitropolitul Nicolae Corneanu al Banatului a prezidat în calitate de reprezentant al Bisericii Ortodoxe Române.

Page : 1 2 3