Școala Parohială (Duminicală) are o vechime destul de îndelungată în Parohia ”Sfinții Constantin și Elena”din Edmonton, Alberta, Canada (aprox. 40 de ani), începuturile ei fiind rodul efortului și dedicației unor membri ai Bisericii care au depus benevol efortul de a organiza activități de educație religioasă: Darlene Romanko, Darline Shelemey, etc. Dificultățile începutului constau în efortul de documentare și alcătuire a unui program educativ al bisericii, procurarea materialelor didactice potrivite, amenajarea unui spațiu adecvat, etc.

Începând cu anul 2008, Biserica noastră primește în sânul ei două persoane calificate în educația religioasă: prof. Veronica Ciocan și prof. Ileana Gavriș, care au preluat ştafeta de la voluntarii devotați de până atunci.

Sub îndrumarea preotului paroh George Bazgan, profesoarele noastre elaborează o primă programă școlară, în concordanță cu programul de educație religioasă a BOR din România și adaptat la condițiile prezente; depun efortul de a procura manuale și materiale didactice, multe din ele fiind aduse din România.

Începând cu anul 2010, sub asistența Comisiei de Educație a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi, condusă de pr. Daniel Ene, școala noastră adoptă Regulamentul de Organizare și Funcționare a Școlilor Parohiale și Programa Școlară generalizată pentru întreaga Arhiepiscopie.

Obiectivul general al Școlii Parohiale este acela de a oferi elevilor ocazia cunoașterii învățăturii de credință creștin – ortodoxă, deprinderea unui comportament moral conform acesteia, cunoșterea valorilor spirituale şi culturale ale poporului român și canadian.

Obiectivele specifice sunt:
1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului.
2. Cunoaşterea şi folosirea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase.
3. Cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii.
4. Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea deprinderilor de comportament moral-religios.
5. Educarea atitudinilor de acceptare, înţelegere şi respect faţă de cei de alte credinţe şi convingeri.

Activitățile educative ale Școlii Parohiale constau în lecții de religie pe tematica conform Programei arhiepiscopale, concursul anual de cunoștințe religioase ”Olimpiada de Religie,” serbări școlare cu ocazia diverselor sărbători religioase (Crăciunul, Sfintele Paști) și evenimente din viața comunității (hramul bisericii).

Programul școlii se adresează oricărui copil botezat creștin-ortodox, ai cărui părinți/tutori legali sunt membri ai comunității parohiale.

Grupele de elevi sunt organizate astfel:
– grupa A: 4 ani – 7 ani;
– grupa B: 8 ani – 12 ani;
– grupa C: 13 ani – 18 ani.

Lecțiile de religie se desfăşoară în fiecare Duminică, după momentul Împărtășirii (aprox. 11:30), în sala școlii de lângă secretariatul bisericii (grupele A-B) şi sala mica/basement (Grupa A).

Facem apel tuturor părinţilor să înscrie şi să aducă copiii în mod constant
la programul de Şcoală parohială, atât de necesar
pentru ceşterea lor spiritual-morală!

Formular de inscriere pentru Școala Parohială – Apasă aici